close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 19 października 2011

  W dniach 17 i 18 października odbyły się 2 konferencje związane z polską prezydencją w Radzie UE, organizowane przez Konsula Generalny RP w Mediolanie we współpracy z Uniwersytetem Państwowym w Mediolanie i Bolonii.

  W dniu 17 października br. przy współpracy Centrum Dokumentacji Europejskiej i Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu w Mediolanie, Konsul Generalny wygłosił referat „Półrocze przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej" oraz odbył dłuższą dyskusję z publicznością i studentami. Konferencję aranżował Prof. Michele Tamburini, dyrektor Centrum i gospodarz spotkania. W konferencji udział wzięli Konsulowie Krajów Unii Europejskiej w Mediolanie i państw Partnerstwa Wschodniego, naukowcy z kilku mediolańskich uniwersytetów, studenci oraz przedstawiciele Polonii mediolańskiej (razem ponad 150 osób). Wystąpienie dotyczyło ideałów i wartości przyświecające naszej obecności w Europie oraz  priorytetów przewodnictwa Polski w UE.  
   

  Druga konferencja - w dniu 18 października br. na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu w Bolonii w ramach Centrum Studiów nad Projektem Europejskim dotyczyła „Roli Polski w Unii Europejskiej" i była znaczącym rozszerzeniem tematu poza kwestie samej prezydencji. W debacie uczestniczyło kilku profesorów Wydziału Nauk Politycznych, a moderował Prof. Paolo Pombeni - Dyrektor Centrum. W swojej prezentacji Konsul Generalny przedstawił drogę Polski do UE, atuty w postaci dobrej sytuacji gospodarczej i wzrostu oraz wykorzystania unijnych funduszy. Publiczność zgromadziła przede wszystkim pracowników naukowych Uniwersytetu, licznych studentów (w tym polskich stypendystów), przedstawicieli Polonii (około 150 osób). Obecny był także Konsul Honorowy RP w Bolonii Pan Corrado Salustro. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim polityki społecznej i gospodarczej Unii Europejskiej i możliwości Polski w tym zakresie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: