close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 4 marca 2019

  1 marca w Mediolanie rozpocznie się XXII Triennale di Milano, jedno z najważniejszych, międzynarodowych wydarzeń poświęconych refleksji nad projektowaniem. Twórcy z kilkudziesięciu krajów zmierzą się z tematem zaproponowanym przez kuratorkę tegorocznej edycji, Paolę Antonelli: Broken Nature: Design Takes on Human Survival. Zgodnie z hasłem przewodnim wydarzenia, autorzy ekspozycji będą szukali odpowiedzi na to, jak projektowanie może pomóc w odbudowaniu zerwanych więzi między człowiekiem a środowiskiem naturalnym.

  Instytut Adama Mickiewicza po raz drugi odpowiada za przygotowanie polskiego pawilonu. Zaprosił on do współpracy zespół twórców: Agatę Szydłowską, Małgorzatę Gurowską i Macieja Siudę. Przygotowany przez nich projekt MYKOsystem odbędzie się w kluczowym dla historii dizajnu budynku, muzeum La Triennale di Milano i potrwa aż do 1 września 2019 roku.

   

   Od 1° marca do 1° września  2019 w La Triennale

    viale Alemagna 6a, Milano

  The MYCOsystem / Broken Nature:

  Design takes on Human Survival

   wtorek-niedziela 10.30-20.30,  nieczynny w poniedziałek

  Zespół kreatywny: Agata Szydłowska, Małgorzata Gurowska, Maciej Siuda

  Organizator: Instytut Adama Mickiewicza

  Partnerzy:  Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie, Instytut Polski w Rzymie

   

   

  MYKOsystem" poświęcony jest relacjom międzygatunkowym w kontekście projektowania. To studium jednego materiału, drewna, a właściwie celulozy, widzianego z perspektywy różnych gatunków. Instalacja wpisuje się w tendencję postrzegania designu jako procesu, a nie docelowych, gotowych obiektów. Chodzi tu o ukazanie całego cyklu życia przedmiotu: od chwili pozyskania na niego surowców, po etap jego rozpadu. Kluczem może być podpatrywanie i naśladowanie działania organizmów i ekosystemów w projektowaniu przedmiotów.  

   

  MYKOsystem proponuje inne podejście do relacji międzygatunkowych: zamiast naśladownictwa lub zaprzęgania do projektowania natury — włączenie jej procesów w cały cykl życia przedmiotu. Łączy się to z koniecznością utraty przez człowieka kontroli nad rzeczami, podzielenia się nimi.

   

  Wystawa składa się z drewnianej instalacji, która odnosi się do tego, co pod ziemią (grzybnia i korzenie), i tego, co na ziemi (drzewo, człowiek i jego wytwory). Jej dwustronność zachęca do modyfikowania perspektywy, spojrzenia pod nogi, a nawet zaglądania pod powierzchnię. Równorzędnym elementem ekspozycji są infografiki, animacja oraz druki, które przedstawiają koncepcję "MYKOsystemu". Całości towarzyszy muzyka skomponowana przez Joannę Halszkę Sokołowską.

   

   Info:
  www.brokennature.org.

  https://www.triennale.org/eventi/broken-nature/#0

  https://culture.pl/pl/wydarzenie/mykosystem-na-xxii-triennale-di-milano

   

  Tagi: triennale

  (1) MYCOsystem - XXII Triennale di Milano
  2 MYCOsystem - XXII Triennale di Milano
  3 MYCOsystem, XXII Triennale di Milano, fot
  4MYCOsystem, XXII Triennale di Milano, fot
  5 MYCOsystem, XXII Triennale di Milano, fot
  6 MYCOsystem, XXII Triennale di Milano, fot

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: