close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 1 sierpnia 2013

  Pierwszego sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 rozpoczął się jeden z najważniejszych zrywów powstańczych w historii Polski. W dniu dzisiejszym upamiętniamy wybuch, trwającego 63 dni, Powstania Warszawskiego.

  Co roku 1 sierpnia o godz. 17.00 na ulicach Warszawy rozlega się dźwięk syren strażackich, a głośny ruch miejski na tą szczególna chwilę zastyga. Powstanie Warszawskie, trwające 63 dni, odmieniło historię stolicy Polski. W walce przeciwko hitlerowskim Niemcom okupującym Polskę pod gruzami legło większość zabytków miasta, w ulicznych potyczkach, w czasie egzekucji  i w więzieniach zginęło prawie 200 tys. osób.  Jednak podziemne państwo, które powstało w tym czasie i organizowało obronę miasta wraz z niezależnym od hitlerowców systemem szkolnictwa, wolną prasą i tajnymi szpitalami stało się częścią legendy Warszawy i kraju.

   

  Bohaterowie tamtych dni do dziś są obecni w zbiorowej pamięci Polaków. Dzięki wysiłkom  władz miasta Warszawy oraz działającego od 2003 roku Muzeum Powstania Warszawskiego o ich dokonaniach i walce o niepodległość kraju dowiadują się również kolejne pokolenia. Dziś i my, przebywający na obczyźnie, o godz. 17.00 przystańmy na moment i oddajmy cześć wszystkim poległym w powstaniu.

   

   

  Prezentujemy Państwu również zwiastun filmu "Powstanie Warszawskie", który jest pierwszym w historii kinematografii filmem fabularnym wojennym zmontowanym w całości z materiałów dokumentalnych zachowanych z powstania. Dzięki nowoczesnej technologii rekonstrukcji i koloryzacji możemy odtworzyć dramatyczne chwile i przeżyć je samemu.

   

   

  Powstanie Warszawskie 69

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: