close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 31 lipca 2014

  Już jutro przypada 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zryw ten zorganizowała polska Armia Krajowa przeciwko okupującym od 1939 roku stolicę Polski wojskom niemieckim. Powstanie wybuchło 1 sierpnia i mimo bardzo słabego uzbrojenia, trwało aż 63 dni, do 3 października 1944 roku. W tym roku rocznica będzie obchodzona wyjątkowo uroczyście.

   

  Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Mariusz Cieszewski/Polska.pl

   

  Pierwsze wydarzenia upamiętniające Powstanie, na które składa się kilkadziesiąt imprez, wystaw, wykładów i koncertów odbywały się już w lipcu i potrwają one do października.


  Dziś żyje jeszcze ponad 3 400 uczestników tego zrywu i wszyscy zostali zaproszeni na uroczystości. 400 z nich przyjedzie z najodleglejszych zakątków globu – m.in. z Brazylii, Argentyny, Australii, Nowej Zelandii, Szwecji, Szwajcarii, Rosji, Izraela czy Gwatemali. 30 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego spotkają się z prezydentem Polski Bronisławem Komorowski, który nada im odznaczenia państwowe i z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.


  Jak co roku 1 sierpnia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy pomniku Gloria Victis hołd poległym złożą ich towarzysze broni oraz najważniejsze osoby w Państwie i zagraniczni goście. Wśród innych wydarzeń warto zwrócić uwagę na bardzo symboliczne zapalenie ogniska na usypanym z gruzów miasta Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie, które będzie płonąć 63 dni – tyle ile trwało powstanie, wspólne śpiewanie przez tysiące warszawiaków pieśni powstania (Plac Piłsudskiego), czy spektakl oparty na słynnym „Pamiętniku z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego wyreżyserowany przez Krystynę Jandę do muzyki Jerzego Satanowskiego, który zostanie wystawiony w Muzeum Powstania Warszawskiego.

   

   

  Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Mariusz Cieszewski/Polska.pl


  Jak co roku, 1 sierpnia o godzinie 17.00 cała Warszawa stanie. W godzinę wybuchu powstania zabrzmią syreny oraz dzwony kościelne i cały ruch w mieście zastygnie na minutę w bezruchu w hołdzie powstańcom. Atmosferę tego upamiętnienia oddaje poniższy film:


   

   

  Powstanie Warszawskie zostało zorganizowane przez polską Armię Krajową podczas II wojny światowej przeciwko okupującym od 1939 roku stolicę Polski wojskom niemieckim. Wybuchło 1 sierpnia i mimo bardzo słabego uzbrojenia powstańców trwało aż 63 dni, do 3 października 1944 r. Powstańcy, szczególnie w Warszawie, uznawani są za bohaterskich obrońców miasta.

   

  Walki powstańcze pochłonęły wielkie ofiary wśród polskich cywilów (około 250 tys.) i żołnierzy (około 47,5 tys.). W ich wyniku zniszczeniu uległo także ok. 25 proc. zabudowy lewobrzeżnej części Warszawy, a razem z popowstaniowym wyburzaniem przeprowadzonym przez Niemców do 16 stycznia 1945 roku naziści zniszczyli aż 72 proc. budynków mieszkalnych i 90 proc. obiektów zabytkowych.
   

  Źródło: www.Polska.pl  

   

  Czytaj więcej na portalu Polska.pl : http://www.polska.pl/Powstanie,Warszawskie,po,70,latach,Kalendarium,5577x4456.html

   

   

  Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Mariusz Cieszewski/Polska.pl

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: