close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 6 maja 2015

  W 70. rocznice wyzwolenia Bolonii i zakończenia II wojny światowej powstał projekt poświęcony żołnierzom armii generała Władysława Andersa. Jeśli posiadasz informacje, materiały, dokumenty, czy zdjęcia opowiadające o Polakach poległych podczas wyzwalania Włoch, pomóż w zachowaniu pamięci o nich.

   

  Żołnierze 5 Kresowej Dywizji Piechoty witani przez ludność Bolonii.

  Narodowe Archiwum Cyfrowe - National Digital Archives, Polska

   

   

  Na Polskim Cmentarzu Wojennym w San Lazzaro di Savena spoczywa ponad 1 400 żołnierzy armii gen. Władysława Andersa poległych w walkach na Linii Gotów, w Apeninie Emiliańskim i w bitwie o Bolonię. W każdą okrągłą rocznicę oddają im hołd towarzysze broni, przyjeżdżający z całego świata. W 2015 r. było ich tylko dwudziestu jeden.

   

  Z myślą o upamiętnieniu żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy spoczęli na włoskiej ziemi, Konsulat Generalny RP w Mediolanie wspólnie z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Narodowym Archiwum Cyfrowym stworzył stronę internetową oraz stanowisko multimedialne, które zostało umieszczone na cmentarzu w San Lazzaro di Savena. Mają one opowiadać o wkładzie polskich żołnierzy w ostateczne zwycięstwo aliantów, przybliżać ich biografie oraz umożliwiać odnalezienie ich miejsca pochówku. Korzystający z tych narzędzi odnajdą przede wszystkim opis szlaku armii gen. Andersa oraz tablicę pamięci wszystkich pochowanych na cmentarzu w Bolonii. Dla każdego żołnierza została stworzona karta grobu zawierająca informacje o nim oraz zdjęcie jego mogiły z jej dokładną lokalizacją. Gdy dostępne były zdjęcia, czy dodatkowe źródła powstały również biogramy niektórych pochowanych.

   

   

  Piechota 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino. Natarcie na Pizzo.

  Narodowe Archiwum Cyfrowe - National Digital Archives, Polska

   

  Organizatorzy apelują do rodzin, historyków, badaczy, by kontaktowali się z Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie lub Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństw, i włączyli się w opisywanie historii żołnierzy.

   

  „Stworzyliśmy dokumentację cmentarza w Bolonii, by rodziny, czy przyjaciele mogli odnaleźć miejsce spoczynku bliskich, zobaczyć ich mogiłę. Ale najważniejsze jest dla nas, by zachować coś więcej o tych żołnierzach, by pokazać ich twarze, opisać losy. Dlatego prosimy wszystkich posiadający informacje i materiały, by nam w tym pomogli i podzielili się z nami swoją wiedzą.” – dodaje Jerzy Adamczyk

   

   

  Polski Cmentarz Wojenny w San Lazzaro di Savena. Fot. Grzegorz Kołacz, Konsulat Generalny RP w Mediolanie

   

   

  Wszystkich którzy chcieliby się włączyć w ten projekt prosimy o kontakt z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa rada@radaopwim.gov.pl lub Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie  - mediolan.kg.sekretariat@msz.gov.pl

   

  Zapraszamy na stronę internetową projektu:

   

  http://www.polskicmentarzbolonia.pl/pl/

   

   

   

   

  Zachęcamy również do poznania losów trzech żołnierzy 2. Korpusu Polskiego – bohaterów wystawy „Oblicza Polonii. Portrety Polaków we Włoszech” przygotowanej przez Konsulat Generalny RP w Mediolanie i Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie:

   

  Pułkownik Engelbert Bernard Czellnik

   

   

   

  Fot. Francesca Leonardi

   

  Profesor Ryszard Demel

   

   

   

  Fot. Francesca Leonardi

   

   

  Pułkownik Antoni Mosiewicz

   

   

   

   

  Fot. Francesca Leonardi

   

   

   

  Projekt został zrealizowany przez:

   

   

  Konsulat Generalny RP w Mediolanie

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Narodowe Archiwum Cyfrowe

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: